13.05.2020

Тринадцяте травня

Уточнювальні члени речення. Розділові знаки при уточнювальних членах речення

1.Прочитайте уважно!
Уточнювальні члени речення конкретизують або пояснюють значення інших членів речення. Здебільшого уточнювальними бувають обставини й прикладки. Їх на письмі відокремлюють комами, а в усному мовленні — інтонацією.
Зауважте!
Перед уточнювальними обставинами можна поставити питання де саме? коли саме? як саме? Не є уточнювальними, а отже, не відокремлюються різні за значенням обставини: Серед ночі в степу не сплять лише гризуни. Серед ночі (коли?) — обставина часу, а в степу (де?) — обставина місця.
2. Перегляньте відео за покликанням
3.Виконайте вправу. Прочитайте текст. Яку роль виконують в реченнях виділені слова та словосполучення? Чи можна сказати, що вони конкретизують, уточнюють попереднє слово? Якими членами речення є уточнювальні слова? (усно)
СПОСТЕРЕЖЕННЯ
Перша Червона книга України побачила світ у 1980 році. Тут, саме в цій книзі, було здійснено перелік 151 виду вищих рослин і 85 видів і підвидів тварин, які опинилися на межі зникнення. Пізніше, у 1994 році, з’явилося друге видання Червоної книги України, що складалося з двох томів: «Тваринний світ» і «Рослинний світ». А питання збереження рідкісних видів безхребетних організмів, зокрема комах, тривалий час узагалі не розглядалося.

4. Виконайте вправу. Прочитайте речення, виділяючи уточнювальні члени інтонаційно. Визначте, яку синтаксичну роль виконує кожен з уточнювальних членів речення (письмово)
1. Пристосування, або адаптація, дає змогу кожному виду тварин добувати потрібну їжу. 2. Риби з’явилися на Землі раніше за всіх інших хребетних тварин, близько 500 мільйонів років тому. 3. Амфібії, або земноводні, не можуть самі підтримувати температуру тіла на постійному рівні. 4. Жаби повертаються у воду тільки під час розмноження, навесні. 5. Окремі рептилії,
наприклад змії й крокодили, полюють на живу здобич. 6. На островах Галапагос, у Тихому океані, живе гігантська слонова черепаха. 7. Більшість рептилій полює із засідки по-особливому, блискавичною атакою                   (О. Погрібний)
 5.Виконайте вправу. Перепишіть речення й виконайте завдання. Розставте розділові знаки й підкресліть відокремлені уточнювальні члени речення. Прокоментуйте правила написання назв тварин і географічних об’єктів з великої і малої літери .
1. Крапчастий ховрах живе на сході України на території Харківської та Луганської областей. 2. Рись дуже довго інколи більше доби може без жодного руху лежати в засідці де її дуже важко помітити. 3. Слово миша утворено від стародавнього індоєвропейського слова муш тобто злодій. Як показали експерименти ці гризуни найбільше люблять не сир, а солодку їжу наприклад цукор і фрукти. 4. Бурого ведмедя найбільшого з наземних хижаків України можна зустріти в Карпатах зокрема в Горганах. 5. У Південній Америці у вологих тропічних лісах живуть сотні видів жаб.             6. Найчастіше саламандри живуть біля води у заростях очерету й трави. 7. Риба пересувається своєрідно хвилеподібним згинанням тіла й хвостового плавця (Ш. Коннолі).
6. Виконайте вправу. Складіть і запишіть речення, використовуючи подані слова й словосполучення в ролі уточнювальних членів речення.
Десь за річкою, до схід сонця, один за одним, несподівано.
7. Сфотографуйте свою роботу та надішліть своєму вчителю на електронну скриньку:
І група: laganovskai61@gmail.com
ІІ група:fedorakaluda@gmail.com
Успіхів!
Бережіть себе!

Комментариев нет:

Отправить комментарий

ШАНОВНІ УЧНІ!!! Уважно прочитайте правила роботи з блогом!!! 1. На бокових панелях знаходите відповідний предмет.  2. Там обираєте с...